Jaką walizkę wybrać?

Wybierając walizkę, po pierwsze zastanówmy się w jakich sytuacjach zechcemy ją użyć. Mierzmy siły na zamiary:

  • Na krótkie podróże wybierajmy lekkie, mniejsze rodzaje bagażu, a na światowe wojaże wyposażmy się raczej w coś pojemnego i wytrzymałego.
  • Środki transportu – wybierzmy rodzaj bagażu najbardziej adekwatny do sytuacji. Jeśli mamy do dyspozycji cały bagażnik auta, możemy sobie pozwolić na swawolę. W momencie jednak gdy wsiadamy do pociągu czy samolotu, nasze możliwości przechowania bagażu okazują się być zazwyczaj bardzo ograniczone. W przestrzeni publicznej ponadto bagaż dużo szybciej się zniszczy.
  • W jakim celu podróżujemy? Jeśli jedziemy do pracy, prawdopodobnie nasza lustrzanka do robienia zdjęć hobbystycznych wcale nam się nie przyda. Biorąc tylko niezbędne i przydatne rzeczy znacznie ułatwimy sobie życie.

 

Cokolwiek wybierzemy, pamiętajmy jednak: nie ma jednej, idealnej walizki do wszystkiego. Dokonując wyboru, warto jest ponadto ustosunkować się do 3 następujących kryteriów:

  • jakość – każdy bagaż zużywa oraz niszczy się mocniej, niż nam się wydaje. Solidniejsza walizka posłuży nam dłużej i oszczędzi stresu
  • pojemność – ku zaskoczeniu, wiele walizek nie spełnia oczekiwań pojemnościowych, przez co musimy iść na niewygodne kompromisy pakując się w podróż
  • mobilność – w wielu sytuacjach zbyt toporny i nieporęczny bagaż może być prawdziwym utrapieniem. Ta cecha najczęściej kłóci się z pojemnością – im bardziej pojemny bagaż, tym mniej będzie mobilny oraz na odwrót.

Idealną walizką będzie taka, która łączy ze sobą wszystkie cechy. Oczywiście takowy produkt będzie miał swoją cenę. Wybierając walizkę dla siebie, w szczególności zwróćmy uwagę na jakość wykonania oraz zastosowane materiały, i bezpośrednim czynnikiem z tego wynikającym tj. ciężarem walizki. Zbyt pancerna walizka okaże się zbyt ciężka i niewygodna w transporcie, ponadto mniej do niej zapakujemy w momencie gdy ciężar naszego bagażu jest ograniczony przez czynniki niezależne od nas. Zwróćmy też uwagę na przestrzeń organizacyjną – czy posiada przegródki (o ile tak naprawdę je potrzebujemy, bywa również ich zabierają one niepotrzebnie miejsce oraz obniżają uniwersalność przestrzeni bagażowej). Nie zapomnijmy przetestować również zamknięć, zamków oraz sprawności i skuteczności zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *